कती कमाउछन नेपाली कलाकारहरुले ?

admin
प्रकाशित मिति: ११ पुष २०७३, सोमबार १७:३३

अनमोल केसीले निर्माण आरम्भ हुन लागेको चलचित्र ‘कृ’का लागि २० लाख पारिश्रमिक लिने सम्झौता गरेको खबरले केही समयअघि नेपाली चलचित्र क्षेत्र तातेको थियो । अनमोलकै नाममा एकपछि अर्को चलचित्रले मनग्य आम्दानी गरेपछि उनले आफ्नो पारिश्रमिक एकाएक बढाएका हुन् । पहिलो चलचित्र ‘होस्टल’मा उनलाई १ लाख ७५ हजार पारिश्रमिक प्रदान गरिएको थियो । दोस्रो चलचित्र ‘जेरी’मा उनले ५ लाखभन्दा बढी बुझेका थिए । तेस्रो चलचित्र ‘गाजलु’मा ८ लाख लिएका अनमोललाई आफ्नो चलचित्रमा नायक लिन पाए २० लाखभन्दा बढी तिर्न निर्माता तयार छन् । किनभने अनमोलको अनुहारको भरमा चलचित्रले करोडौं कमाउँछ ।

नेपाली चलचित्रको पछिल्ला पुस्तामा दयाहाङ राई, सौगात मल्ल, खगेन्द्र लामिछानेहरू पनि आफ्नो पारिश्रमिक ५ लाखभन्दा माथि लिने भैसकेका छन् । तीभन्दा अघिको पुस्ताका आर्यन सिग्देल, निखिल उप्रेती, विराज भट्टहरूको पारिश्रमिक पनि ५ लाखभन्दा माथि नै छ ।

कुनै बेला एउटा चलचित्रमा काम गर्न राजेश हमालले ४ लाख लिएभन्दा त्यो ठूलो समाचार बन्थ्यो, जसरी अहिले अनमोल केसीले एक चलचित्रका लागि २० लाख पारिश्रमिक लिने भएभन्दा बनेको छ । समयअनुसार पैसाको मूल्य घट्दो छ, महँगी बढ्दो छ । यसैकारण पनि उतिबेला ४ लाख लिने राजेश हमाल र अहिले २०–२५ लाख लिने अनमोलको स्थिति उही हो भन्न सकिन्छ । बजारमा हरेक वस्तुको मूल्यवृद्धि भैरहेको सन्दर्भमा चलचित्रमा काम गर्ने कलाकारहरूले पनि आफ्नो मूल्य तोकेर लिन पाउनु उनीहरूको अधिकार हो, यदि ती कलाकारको नाम (अनुहार)का भरमा दर्शक सिनेमाहलमा ओइरिन्छन् भने ।

anmol-24122016120922-600x0नेपाली चलचित्रले शिवशंकर, विश्व बस्नेतपछि शिव श्रेष्ठ र भुवन केसी, त्यसपछि राजेश हमाल र रमेश उप्रेती अनि त्यसपछि दिलीप रायमाझीहरूको युग देखिसकेको छ । निखिल उप्रेती, विराज भट्ट र आर्यन सिग्देलको युगपछि अहिले अनमोल केसी, दयाहाङ राई र सौगात मल्लको युग चलिरहेको छ । आफ्नो युग चलिरहेका बखत आफैंले आफ्नो मूल्य तोक्न पाउनु पनि पर्छ, तर त्यसले निर्माताको ढाड न सेकियोस् ।

दिलीप रायमाझीले ‘आदिकवि भानुभक्त’ मा काम गरेबापत १५ हजार रुपैयाँ पारिश्रमिक पाएका थिए । जति बेला उनी चलचित्रमा नायक–नायिकाहरूको पछाडि नाच्थे, त्यतिबेला प्रतिगीतको ५ सयदेखि हजार रुपैयाँ पाउँथे । त्यतिबेला दिलीपका लागि चलचित्रमा मुख्य भूमिका पाउनु नै ठूलो कुरा थियो, त्यसमाथि १५ हजार रुपैयाँ त ठूलै रकम भैहाल्यो । उनलाई ‘स्टार’ बनाएको चलचित्र ‘दर्पणछायाँ’ मा दिलीपले कुनै डिमान्ड नगरी काम गरेको बताइन्छ । निर्देशक तुलसी घिमिरेको भनाईमा चलचित्रमा थोरै डिमाण्ड निरुता सिंहले गरेकी थिइन्, किनभने त्यतिबेला उनी स्थापित भैसकेकी थिइन् ।

बढ्दै गयो पारिश्रमिक 

दयाहाङ राईले पहिलो चलचित्र ‘दासढुंगा’ मा अभिनय गर्दा निर्माताबाट ३० हजार रुपैयाँ बुझेका थिए । अहिले उनी एउटा चलचित्रमा काम गरेबापत ८ लाखभन्दा माथि लिन्छन् । सौगात मल्लले पनि ‘दासढुंगा’मा निर्माता अपिल विष्टसँग ३० हजार नै पाएको हुनुपर्ने बताउँछन् उक्त चलचित्रका निर्देशक मनोज पण्डित । ‘मैले दया र सौगातलाई ३०–३० हजार दिनु भनेको थिएँ । उनीहरूले कति पाए, त्योचाहिँ मलाई थाहा भएन ।’ अनमोल केसीको ‘डेब्यु’ चलचित्र हो, होस्टेल । त्यसअघि उनले आफ्नै ब्यानर काजल फिल्म्सको चलचित्र ‘साथी म तिम्रो’को एउटा गीतमा अभिनय गरेका थिए ।

उक्त चलचित्रमा पाहुना कलाकारको जस्तो अभिनय गर्दा अनमोलले पारिश्रमिक लिएनन्, किनभने निर्मातामा उनको पनि नाम थियो । त्यसपछि ‘होस्टल’मा नायक भएर आउँदा अनमोलले निर्माता सुनिल रावलसँग १ लाख ७५ हजार बुझे । ‘होस्टेल’ सुपरहिट भएपछि अनमोलले त्यसपछिको चलचित्र जेरीमा ५ लाख लिए भने जेरी पनि सुपरहिट भएपछि ‘गाजलु’मा ८ लाख लिएका थिए । उनका बाबु तथा नायक भुवन केसीद्वारा निर्मित तथा निर्देशित चलचित्र ‘ड्रिम्स’मा आफै पनि निर्माता भएका कारणले उनले पारिश्रमिक लिएनन्, बरु चलचित्र सुपरहिट भएपछि नाफाको हिस्सा प्राप्त गरे ।

नायिकाहरू बढीमा सात

नायिका रेखा थापाले आफ्नो पहिलो चलचित्र ‘हिरो’मा २१ हजार पारिश्रमिक पाएकी थिइन् । उनले प्रदर्शोन्मुख पछिल्ला आफ्ना दुई चलचित्र ‘पलाँस’ र ‘डायरी’मा अभिनय गरेबापत ४–४ लाख लिएको बताइन्छ । कुनै समय रेखाले आफ्नो होम प्रोडक्सनबाहेकका चलचित्रमा काम गर्दा ५ लाखसम्म लिएको दाबी गरिन्छ । नायिका प्रियंका कार्कीले पहिलो चलचित्र ‘मेरो बेस्ट फ्रेन्ड’मा निर्मातासँग १ लाख २० हजार बुझेकी थिइन् ।

अहिले छायांकन भैरहेको चलचित्र ‘ह्याप्पी डेज’सम्म आइपुग्दा उनले ४ लाख लिन थालेकी छिन् । नायिका केकी अधिकारीले पहिलो चलचित्र ‘स्वर’मा १ लाख पारिश्रमिक पाएको बताएकी छिन् । चलचित्र ‘बाग्मती’ आफूलाई सबैभन्दा धेरै पारिश्रमिक दिने चलचित्र भएको बताउने केकीले उक्त चलचित्रबाट ४ लाख बुझेकी थिइन् । प्रदर्शोन्मुख पछिल्लो चलचित्र ‘लभसासा’ तथा निर्माणको क्रममा रहेका ‘घामपानी’ र ‘ऐश्वर्य’मा भने उनले ३–३ लाख लिएको बताएकी छिन् । नायिका अशिष्मा नकर्मी पहिलो चलचित्र ‘अन्तराल’मा ७० हजार पारिश्रमिक पाएको बताउँछिन् भने पछिल्लो चलचित्र ‘संरक्षण’का लागि उनले १ लाख ५० हजार प्राप्त गरेकी छिन् ।

छवि ओझाको क्याम्पकी नायिका शिल्पा पोखरेललाई निर्माता ओझाले पहिलो चलचित्र ‘लज्जा’मा उनलाई ५१ हजार र पहिरन दिएका थिए । किस्मत टुसम्म आइपुग्दा उनको पारिश्रमिक १ लाख पुगिसकेको छ । एकाएक मूल्य बढाउने नायिकामा ‘ड्रिम्स’बाट उदाएकी साम्राज्ञी राज्यलक्ष्मी शाहको नाम आउँछ । ‘ड्रिम्स’का लागि उनलाई १ लाख पारिश्रमिक दिइएको थियो भने उनले झरना थापाको निर्देशनमा चलचित्र ‘ए मेरो हजुर’का लागि ४ देखि ५ लाख लिएको बताइन्छ । निर्माणकै क्रममा रहेको ‘तिमीसँग’मा पनि उनले ५ लाख लिन लागेको जानकारीमा आएको छ ।

नायिका नीता ढुंगानाले पहिलो चलचित्र ‘दबाब’मा ७० हजार पाएकी थिइन् भने ‘नोटबुक’बाट ‘गालारातै गर्ल’ का रूपमा चर्चामा आएपछि उनको पारिश्रमिक ३ लाख पुगेको छ । नायिका नम्रता श्रेष्ठ धेरै पारिश्रमिक लिने नायिकामा पर्छिन् । नम्रताले पहिलो चलचित्र ‘सानो संसार’ मै पनि १ लाखभन्दा बढी पारिश्रमिक लिएकी थिइन् भने हालै घोषणा भएको चलचित्र ‘पर्व’का लागि ७ लाख पारिश्रमिक लिन लागेको बताइन्छ ।

कलाकारहरूले कर तिरेका छन् 

चूणमणि शर्मा महानिर्देशक, आन्तरिक राजस्व विभाग 

नेपालमा कलाकारले तिर्ने कर भनेर छुट्याइएको छैन । उनीहरूले व्यक्तिगत रूपमा आफ्नो आयअनुसार तिरेको पाइन्छ । धेरैजसो घटनामा पारिश्रमिक दिनेहरूले नै कर कटाएर पारिश्रमिक दिन्छन् । यदि कलाकारले अन्य व्यवसाय गरेर कमाएको सम्पत्ति छ भने उसले आय व्ययको हिसाबअनुरूप कर तिर्नुपर्ने हुन्छ ।

नेपालमा कसैले वर्षमा ३ लाखसम्म आम्दानी गर्छ भने उसले सामाजिक सुरक्षा करस्वरूप १ प्रतिशत कर तिर्नुपर्ने हुन्छ । यदि त्यसभन्दा बढी भए पहिलो १ लाखको १५ प्रतिशतका आधारमा र त्यसभन्दा माथिको कमाइमा २५ प्रतिशतका आधारमा कर तिर्नुपर्ने हुन्छ । यदि वार्षिक २० लाखभन्दा माथिको कारोबार हुन्छ भने मूल्य अभिवृद्धि करमा अनिवार्य दर्ता भएको हुनुपर्छ । नेपालमा कतिपय कलाकारले आफ्नो व्यक्तिगत आम्दानीका आधारमा कर तिर्दै आएका छन् भने कतिपयले छुट्टै फर्म बनाएर पनि कर तिरेको पाइन्छ ।

हिट पारिश्रमिक

राजेश हमाल
पहिलो चलचित्र हिरो : १३ हजार
देउता : २ लाख
हिरो : १ लाख २५ हजार
बागमती : ५ लाख

निखिल उप्रेती      

पहिलो चलचित्र पिंजडा : डेढ लाख (डबिङ नगरेकाले १५ हजार घटाइएको)
परिचय : १० लाख
अहिले : १२ लाख
बजारमा चलेको : १२ लाख

आर्यन सिग्देल 

पहिलो चलचित्र किस्मत : २० हजार
सानो संसार : २ लाख ५० हजार
लज्जा : २ लाख
नोभेम्बर रेन : ८ लाख

रेखा थापा 

पहिलो चलचित्र हिरो : २१ हजार
अन्दाज र रावण : १ लाख २५ हजार
हिरो रिटन्र्स : ५ लाख

अनमोल केसी 

पहिलो चलचित्र होस्टेल : १ लाख ७५ हजार
जेरी : ५ लाखभन्दा माथि
गाजलु : ८ लाख
कृ : २० लाख

दयाहाङ राई

पहिलो चलचित्र दासढुंगा : ३० हजार
लुट : ५० हजार
कबड्डी/कबड्डी–कबड्डी : सेयरमा
लुट टु : ६ लाखभन्दा माथि

सौगात मल्ल 

पहिलो चलचित्र दासढुंगा : ३० हजार
लुट : ५० हजार
संरक्षण : ५ लाख
लुट टु : ६ लाखभन्दा माथि

प्रियंका कार्की

पहिलो चलचित्र मेरो बेष्टफ्रेन्ड : १ लाख २० हजार
नाइँ नभन्नु ल २ र ३ : ३ लाख
छक्का पञ्जा :  ३ लाख
सुन्तली, ह्याप्पी डेज, माला : ४ लाख

केकी अधिकारी

पहिलो चलचित्र स्वर : १ लाख
महसुस : २ लाख
बाग्मती : ४ लाख
लभसासा, ऐश्वर्य, घामपानी : ३/३ लाख
जानकार स्रोतका आधारमा


११ पुष २०७३, सोमबार १७:३३ मा प्रकाशित

तपाईंको प्रतिकृया जनाउनुहोस्